-Jetë dhe Stil

Sa herë duhet të lahen reçipetat? Ja ç’thonë ekspertët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:44 - 11/02/19 |
el ida

Ruajtja e higjienës personale dhe e cilësisë së veshjeve takohen në pyetjen: “Sa shpesh duhet t’i lajmë…?”

Është e ditur që bluzat duhet të lahen pasi mbahen gjithë ditën veshur, por mund të vishën sërish nëse mbahen vetëm për pak orë. Sipas fjalëve të Tyra Banks, modelja dhe prezantuesja e America’s Next Top Model, xhinset mund t’i vishni edhe për 7-8 javë rrjesht deri në larjen e ardhshme. Për mbathjet mund t’i ndërroni sa herë në ditë të dëshironi, mjafton mos të kalojnë 12 orëshin.

Por përgjigja për reçipetat ka qenë gjithnjë e vështirë. A duhet të lahen po aq shpesh sa mbathjet? Do të prisheshin shpejt dhe kushtojnë shumë. Nuk duhet të lahen asnjëherë? Epo, çdo gjë ka nevojë të pastrohet,sidomos diçka që vishet. Pra, sa është përgjigja e duhur?

Ekspertët propozojnë se për të ruajtur cilësinë por edhe të jenë të pastra, mund t’i vishni deri në 6 herë para larjes së ardhshme. Sigurisht, kur recipetat mbahen në veshura gjithë kohës bëhet fjalë, jo nëse mbahen për pak orë. Në muajt e verës apo kur lëkura është e yndyrshme, duhet të lahen më shpesh.

Këshillohet që intimet të lahen me dorë që të mos u prishet forma, por edhe ngjyra apo cilësia./E.L

Pas