Bota

Rusia:Tjetër tërheqje nga kufiri me Ukrainën, largohen tanke e mjete të blinduaraBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:10 - 18/02/22 |
Opi Nion

Ministria ruse e mbrojtjes tha gjithashtu të premten se po tërheq më shumë tanke dhe automjete të tjera të blinduara nga zonat afër kufirit të Ukrainës.

Ai shtoi se 10 avionë luftarakë Su-24 gjithashtu do të vendosen nga gadishulli i aneksuar i Krimesë në fusha ajrore në rajone të tjera.

Tërheqja e Rusisë është e fundit në një seri të shpallur këtë javë që fillimisht nxiti shpresën për një ulje të tensioneve midis Rusisë dhe perëndimit mbi Ukrainën.

Por udhëheqësit perëndimorë kanë thënë se nuk ka pasur prova për një largim domethënës të forcave ruse.

Të enjten, shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëroi se Rusia ka “rritur numrin e trupave dhe më shumë trupa janë në rrugë” për në zonat afër kufirit ukrainas./Opinion.al

Pas