Bota

Rusia: Vaksina jonë ofron 92% mbrojtje nga COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:07 - 11/11/20 |
Al Do

Gara për të prodhuar vaksinën e parë në botë Covid-19 nuk është vetëm çështje e shëndetit publik por gjithashtu një çështje e rivalitetit të ashpër gjeopolitik, e ngjashme me garën për të shkuar në Hënë.

Pas njoftimit të së hënës se vaksina Pfizer-BioNTec ishte provuar 90% efektive në provat e ndërmjetme, Rusia ka pohuar se vaksina e saj, Sputnik V, është edhe më efektive – duke zvogëluar sipas tyre gjasat e marrjes COVID-19 me 92%.

Fondi i pasurisë sovrane të Rusisë, i cili ka mbështetur vaksinën, tha të mërkurën se rezultatet e saj të ndërmjetme ishin të bazuara në të dhëna nga 16,000 pjesëmarrësit e parë në provë që kishin marrë të dy dozat e vaksinës.

“Ne po tregojmë, bazuar në të dhëna, se kemi një vaksinë shumë efektive,” u citua kreu i RDIF Kirill Dmitriev nga Reuters, duke shtuar se ishte një lajm për të cilin zhvilluesit e vaksinës do të flisnin një ditë me nipërit e mbesat e tyre.

Shanset për të kontraktuar COVID-19 ishin 92% më të ulëta tek njerëzit e vaksinuar me Sputnik V sesa ata që morën placebo, tha RDIF.

E ashtuquajtura provë Faza III e vaksinës e zhvilluar nga Instituti Gamaleya po zhvillohet në 29 klinika në të gjithë Moskën dhe do të përfshijë 40,000 vullnetarë në total, me një të katërtën që marrin një injektim me placebo.

Pavarësisht pretendimeve, Sputnik V nuk konsiderohet një nga vaksinat më premtuese kundër COVID-19./ Opinion.al

Pas