Bota

Rusia sulmoi pranë kufirit me Poloninë, mesazh për NATO-n


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:47 - 14/03/22 |
Opi Nion

Një sulm me raketa ruse në një bazë ushtarake ukrainase pranë kufirit me Poloninë dje ishte një përpjekje për të “kërcënuar” NATO-n, tha për BBC zëvendësministri i Jashtëm i Polonisë, Marcin Przydacz.

Të paktën 35 njerëz vdiqën në sulmin në bazën e trajnimit Yavoriv, ​​rreth 20 km nga kufiri me Poloninë, tha një anëtare e aleancës ushtarake perëndimore.

Przydacz i tha programit Today të BBC se lëvizja e Rusisë ishte “shumë provokuese”.

“Ata me siguri e dinin se kjo bazë ushtarake ishte vendosur shumë afër kufirit polak,” thotë ai.

“Pra, natyrisht, rusët e dinin se çfarë po godasin dhe donin të kërcënonin NATO-n… Ata donin të dërgonin një mesazh duke kërcënuar NATO-n.”

Przydacz tha: “vendi im dhe disa vende të tjera janë disi në rrezik pasi Putin po përpiqet të shkatërrojë botën në të cilën po jetojmë”-shkruan BBC./Opinion.al

Pas