Bota

Rusia: Po tërheqim disa trupa nga kufiri me UkrainënBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:06 - 15/02/22 |
Opi Nion

Rusia tha të martën se po tërhiqte disa nga forcat e saj pranë kufirit ukrainas në bazat e tyre, në atë që do të ishte hapi i parë i madh drejt de-përshkallëzimit të krizës me Ukrainën.

Masa erdhi mes një përpjekjeje diplomatike intensive për të shmangur një pushtim të frikshëm rus të fqinjit të saj properëndimor dhe pasi Moska grumbulloi më shumë se 100,000 trupa pranë kufijve të Ukrainës.

Kriza, më e ashpra midis Rusisë dhe Perëndimit që nga fundi i Luftës së Ftohtë – arriti kulmin këtë javë me zyrtarët amerikanë që paralajmëruan se një pushtim në shkallë të plotë, duke përfshirë një sulm në kryeqytetin Kiev, ishte i mundur brenda disa ditësh.

Në mëngjesin e së martës, zëdhënësi i ministrisë ruse të mbrojtjes tha se disa forca të dislokuara pranë Ukrainës kishin përfunduar stërvitjet e tyre dhe ishin duke bërë gati gjërat për t’u larguar.

“Njësitë e distrikteve ushtarake jugore dhe perëndimore, pasi kanë përfunduar detyrat e tyre, tashmë kanë filluar ngarkimin në transportin hekurudhor dhe rrugor dhe sot do të fillojnë të lëvizin në garnizonet e tyre ushtarake”, tha zëdhënësi kryesor i ministrisë, Igor Konashenkov, për agjencitë ruse të lajmeve.

Nuk ishte e qartë se sa njësi ishin të përfshira dhe çfarë ndikimi do të kishin tërheqjet në numrin e përgjithshëm të trupave që rrethonin Ukrainën, por ishte njoftimi i parë i një tërheqjeje ruse në disa  javë./Opinion.al

Pas