Bota

Rusia: Në shkollë do mësohet se pse “misioni në Ukrainë është domosdoshmëri”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:26 - 03/03/22 |
Opi Nion

Ministria e Arsimit e Rusisë ka njoftuar se nxënësve të shkollave në mbarë vendin do t’u jepet një mësim virtual se “pse misioni çlirimtar në Ukrainë është një domosdoshmëri”.

Udhëzimi do të zhvillohet në orën 12:00 me orën e Moskës (09:00 GMT) të enjten.

Sipas BBC, nxënësit do të mësojnë “për rrezikun që NATO përfaqëson për vendin tonë” dhe “përse Rusia u ngrit për mbrojtjen e civilëve të Republikave Popullore të Donetsk dhe Luhansk”.

Një deklaratë në faqen e ministrisë në Facebook tha se fëmijët gjithashtu do të mësojnë “si të dallojnë të vërtetën nga gënjeshtrat në rrjedhën e madhe të informacionit, fotove dhe videove që po vërshojnë sot  në internet “./Opinion.al

Pas