Bota

Lavrov krahason SHBA-në me Hitlerin: Amerikanët po nënshtrojnë Evropën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:14 - 03/03/22 |
Opi Nion

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një konferencë shtypi në Moskë ka ripërsëritur se “Lufta e Tretë Botërore nëse ndodh do të ishte bërthamore”.

Ai përsërit pretendimin rus se qeveria ukrainase është një regjim neo-nazist dhe thotë se bandat po plaçkitin qytete, përfshirë Mariupolin.

Lavrov thotë gjithashtu se ukrainasit “tani po përpiqen të përdorin civilët si mburoja njerëzore”.

Ministri i Jashtëm rus thotë gjithashtu se NATO po përpiqet të forcojë sigurinë e Perëndimit me koston e Rusisë.

Ai e krahason SHBA-në me Napoleonin dhe Hitlerin, duke thënë se “në të kaluarën, Napoleoni dhe Hitleri kishin një qëllim për të nënshtruar Evropën – tani amerikanët po e bëjnë këtë”.

Ai thotë se anulimi i gazsjellësit Nordstream 2 “tregon vendin” e BE-së, duke sugjeruar se SHBA qëndron pas vendimit./Opinion.al

Pas