Bota

Rusia mbyll misionin në NATO


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:07 - 18/10/21 |
Opi Nion

Rusia do të ndalojë të gjitha aktivitetet e misionit të saj diplomatik në NATO pasi aleanca e atlantikut dëboi 12 ditë më parë tetë shtetas rusë për spiunazh.

“NATO nuk është e interesuar për dialog të barabartë dhe punë të përbashkët. Nëse është kështu, atëherë ne nuk e shohim të nevojshme të vazhdojmë të pretendojmë  se në të ardhmen mund të ndodhin ndryshim, sepse NATO tashmë ka deklaruar për pamundësinë e ndryshimeve të tilla”.

Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha se personelit në misionin ushtarak të NATO -s në Moskë do t’i hiqet akreditimi nga 1 Nëntori dhe se zyra e informacionit e aleancës në kryeqytetin rus do të mbyllet.

“Për shkak të hapave të qëllimshëm nga NATO, pothuajse nuk ka kushte të përshtatshme për aktivitetet themelore diplomatike. Dhe në përgjigje të veprimeve të NATO -s, ne pezullojmë aktivitetet e misionit tonë të përhershëm në NATO, duke përfshirë punën e përfaqësuesit tonë kryesor ushtarak, nga 1 Nëntori, ose ndoshta  do të duhen edhe disa ditë të tjera”.

Mosmarrëveshja shënon përkeqësimin e fundit në lidhjet Lindje-Perëndim që tashmë janë në nivelet më të ulëta të pas Luftës së Ftohtë.

Rusia akuzon NATO -n për aktivitet provokues pranë kufijve të saj. Në anën tjetër, Aleanca thotë se është e vendosur të forcojë sigurinë e shteteve anëtare pranë Rusisë pas aneksimit të Moskës nga Gadishulli i Krimesë nga Ukraina në vitin 2014 dhe mbështetja e separatistëve në Ukrainën Lindore./ Klan News

Pas