Bota

Rusia feston Ditën e Fitores nën hijen e luftës në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:53 - 09/05/22 |
Opi Nion

Rusia po përgatitet të mbajë paradën e saj vjetore ushtarake në Sheshin e Kuq të Moskës dhe në qytete anembanë Rusisë, duke shënuar fitoren mbi Gjermaninë naziste në vitin 1945.

Ngjarja është një shfaqje për ushtrinë ruse – priten të shihen trupa, tanke, raketa balistike të parakalojnë nëpër kryeqytet në një shfaqje të fuqisë së Kremlinit.

BBC shkuan se parada e këtij viti vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës ka dështuar, me ushtrinë e saj që tani fokusohet në betejat në lindje të vendit pasi nuk arriti të pushtojë kryeqytetin Kiev dhe qytete të tjera të mëdha.

Pritet që presidenti rus, Vladimir Putin të flasë në paradën e organizuar në Sheshin e Kuq pas disa orësh./Opinion.al

Pas