Bota

Rusia do të vendosë raketën “Satan 2”,e aftë për të shkatërruar Britaninë e Madhe


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:37 - 23/04/22 |
Opi Nion

Regjimi i Putinit ka njoftuar se do të vendosë raketën e frikshme bërthamore “Satan II”, që testoi së fundmi në një shfaqje fuqie. Kjo do të ndodhë deri në vjeshtë, në një rritje të mëtejshme të tensioneve midis Rusisë dhe Perëndimit ndërsa Moska dyfishon luftën e saj brutale kundër Ukrainës.

Raketa Sarmat thuhet se është raketa balistike ndërkontinentale me rreze të gjatë veprimi në botë, e aftë për të goditur një objektiv 11,200 milje larg – që do të thotë se mund të godasë lehtësisht objektiva në SHBA dhe Evropë.

Ekspertët ushtarakë perëndimorë thanë se Sarmat është i aftë të mbajë 10 ose më shumë koka bërthamore dhe e ka mjaft të lehtë për të fshirë territore të madhësisë së Britanisë ose Francës në një sulm të vetëm.

Megjithatë, analistët besojnë se objektivi i zbuluar nga Dmitry Rogozin, kreu i agjencisë hapësinore të Putinit, Roscosmos, është një objektiv ambicioz sepse Moska raportoi lëshimin e saj të parë testues vetëm të mërkurën dhe do të nevojiten më shumë teste përpara se raketa të mund të vendoset në gatishmëri.

Testi i kësaj jave, pas vitesh vonesash për shkak të financimit dhe çështjeve teknike, shënon një shfaqje fuqie nga Rusia në një kohë kur lufta në Ukrainë ka çuar tensionet me SHBA-në dhe aleatët e saj në nivelet më të larta që nga kriza e raketave Kubane e vitit 1962.

Rogozin tha në një intervistë me televizionin shtetëror rus se raketat do të vendoseshin me një njësi në rajonin Krasnoyarsk të Siberisë, rreth 1860 milje në lindje të Moskës.

Ai tha se ato do të vendosen në të njëjtat vende dhe në të njëjtat kapanone si raketat Voyevoda të epokës sovjetike që po zëvendësojnë, diçka që do të kursente ‘burime dhe kohë kolosale’.

Nisja e ‘super-armës’ ishte një ngjarje historike që do të garantonte sigurinë e fëmijëve dhe nipërve të Rusisë për 30-40 vitet e ardhshme, shtoi Rogozin.

Shqetësimi perëndimor për rrezikun e luftës bërthamore është rritur që kur Putin filloi pushtimin e tij të paligjshëm dhe brutal të Ukrainës më 24 shkurt.

However, analysts believe the target revealed by Dmitry Rogozin, head of Putin’s Roscosmos space agency, is an ambitious one because Moscow reported its first test-launch only on Wednesday and more tests will be needed before the missile can be deployed.

This week’s test, after years of delays due to funding and technical issues, marks a show of strength by Russia at a time when the war in Ukraine has sent tensions with the US and its allies soaring to their highest levels since the 1962 Cuban missile crisis.

Rogozin said in an interview with Russian state TV that the missiles would be deployed with a unit in the Krasnoyarsk region of Siberia, about 1,860 miles east of Moscow. He said they would be placed at the same sites and in the same silos as the Soviet-era Voyevoda missiles they are replacing, something that would save ‘colossal resources and time’.

The launch of the ‘super-weapon’ was an historic event that would guarantee the security of Russia’s children and grandchildren for the next 30-40 years, Rogozin added.

Western concern at the risk of nuclear war has increased since Putin launched his illegal and brutal invasion of Ukraine on February 24.

When the Russian tyrant burst into the former Soviet state, he made a reference to his nation’s nuclear deterrents, warning the West that any major intervention would ‘lead you to such consequences that you have never encountered in your history’.

Pas