Kryesore

Rruga drejt “Katar 2022”, ja si shpërblehen financiarisht djemtë e Kombëtares


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:05 - 10/10/21 |
Opi Nion

Shqipëria duket shume pranë realizimit të ëndrrës për të qenë pjesë e Botërorit 2022, nëse ndeshja e së martës përballë Polonisë do të flasë në favorin tonë.

Pas fitores përballë Hungarisë, kuqezinjtë Katar ku për herë të parë ka grumbulluar në një fazë eliminatoresh plot 15 pikë duke u renditur e dyta në grupi I, pas Anglisë.

Por veç gëzimit të fitores, djemtë kuq e zi janë shpërblyer edhe financiarisht nga këto ndeshje.

Vetëm për ndeshjen ndaj  Hungarisë lojtarët e Kombëtares kanë 10 mijë euro, nga të cilat 6000 euro në transfertë dje dhe 4 mijë nga fitorja në shtëpi.

Me Poloninë në transfertë nuk ka pasur sepse kuqezinjtë janë mundur dhe në rast triumfi në Tiranë ndaj polakëve të martën, shuma shkon 6000 euro, ndërsa në rast barazimi 4000 euro. Ndaj Anglisë në Tiranë nuk ka pasur shpërblim sepse Shqipëria ka humbur, por në rast triumfi në “Ëembley” atëherë shuma shkon 10.000 euro dhe barazimi 6000 euro.

Ndaj Andorrës në transfertë ka pasur 1000 euro shpërblim pasi Kombëtarja fitoi ndërsa në Tiranë në rast suksesi shkon në 500 euro dhe barazimi asnjë premio. Me San Marinon nuk ka pasur shpërblim as në transfertë as në shtëpi ndonëse në të dyja sfidat kuqezinjtë kanë dalë fitimtarë. Gjithsej deri më tani lojtarët shqiptarë kanë marrë në total 11.000 euro shpërblim.

 

 

 

 

Pas