Bota

Rrufeja vret 10 fëmijë që ishin strehuar në një kasolle kashte


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:33 - 28/08/20 |
Al Do

Dhjetë fëmijë janë vrarë nga rrufeja pasi u strehuan në një kasolle gjatë një stuhie.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në qytetin veri-perëndimor të Ugandës, Arua.

Fëmijët po luanin futboll kur një shi i fortë i detyroi të strehoheshin në një kasolle të mbuluar me kashtë, e cila u godit nga rrufeja.

Nëntë fëmijë, të moshës 13-15 vjeç, vdiqën në vend ndërsa një tjetër ndërroi jetë gjatë rrugës për në spital.

Tre të mbijetuar janë duke marrë trajtim në spitalin rajonal.

Rajoni i veri-perëndimit të Ugandës ka qenë duke përjetuar shira të fortë shoqëruar me bubullima dhe vetëtima.

Ky është aksidenti më i keq në llojin e tij në Ugandë që nga viti 2011, kur 18 fëmijë u vranë në një shkollë në rajonin perëndimor.

Atë vit, 28 njerëz vdiqën nga goditjet e rrufeve në një javë të vetme. /Opinion.al

Pas