Bota

Rritja e rasteve me COVID në Britani, Johnson: Nuk do të ketë masa shtrënguese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:39 - 03/01/22 |
Opi Nion

Pavarësisht rritjes së numrit të rasteve të reja me COVID-19 për shkak të variantit të ri Omicron, Kryeministri britanik Boris Johnson tha se nuk do të shtojë masat kufizuese.

Për shkak të variantit të ri, Britania ka arritur brenda një ditë të shënojë 137,583 raste të reja dhe 73 vdekje të raportuara për Anglinë dhe Uellsin vetëm të dielën.

“Unë mendoj se duhet të pranojmë se presioni mbi NHS-në tonë, mbi spitalet tona, do të jetë i konsiderueshëm gjatë dy javëve të ardhshme, dhe ndoshta më shumë,” tha Johnson gjatë një vizite në një qendër vaksinimi në Aylesbury.

Johnson po fliste pasi gazeta The Sunday Times raportoi se një grup spitalesh në qarkun lindor të Lincolnshire kishin deklaruar një “situatë kritike” për shkak të mungesës së stafit.

Chris Hopson, shefi ekzekutiv i Ofruesve të NHS, tha për BBC-së: “Ne po shohim mungesa në rritje të stafit dhe kjo po vjen në krye të një sasie shumë të konsiderueshme presioni më të gjerë.”

Dhe Matthew Taylor, shefi ekzekutiv i Konfederatës NHS që përfaqëson 1.5 milion punonjës shëndetësorë, tha se shumica e shërbimit shëndetësor është në “një gjendje krize” që përkeqësohet nga një kërkesë e lartë për shërbime dhe mungesa të stafit.

“Disa spitale po bëjnë thirrje urgjente për stafin e rraskapitur që të heqin dorë nga ditët e pushimit dhe të largohen për t’i mundësuar ata të mbajnë shërbimet kryesore. Shumë spitale të tjera duhet të ndalojnë vizitorët në përpjekje për të reduktuar përhapjen e infeksionit, “tha ai. Qeveria e Johnson hoqi pothuajse të gjitha kufizimet e koronavirusit në korrik, por muajin e kaluar ndryshoi kursin dhe shkaktoi “Planin B” të saj për Anglinë – duke urdhëruar që mbulesat e fytyrës të viheshin në vende publike të brendshme, duke kërkuar prova të vaksinimit ose një test negativ për të hyrë në klubet e natës dhe duke u kërkuar njerëzve që të punojnë nga shtëpia nëse munden.

Johnson të hënën u bëri thirrje njerëzve që t’u përmbahen rregullave dhe të marrin një vaksinë përforcuese, pasi qeveria kërkon të mbulojë mungesën e personelit.

“Pra, bëni të gjitha gjërat që kam thënë, sigurohuni që të ndjekim një Plan B, të përmirësohemi, por gjithashtu të ndihmojmë NHS me kërkesat e tyre të personelit dhe ne po shikojmë se çfarë mund të bëjmë për të zhvendosur njerëzit në ato zona që janë veçanërisht i prekur keq”, tha ai.

Johnson duket se përjashtoi çdo shtrëngim të masave në ditët në vijim.

“Mendoj se rruga përpara për vendin në tërësi është të vazhdojë me rrugën në të cilën jemi. Ne do të mbajmë gjithçka nën shqyrtim”, tha ai.

Më parë, Sekretari i Arsimit Nadhim Zahaëi i tha BBC-së se të dhënat nga Londra, e cila ka parë rritje të shkallës së infeksionit në javët e fundit, duket se tregojnë një “pllakë” të normave, por ai shtoi, “ne po shohim rrjedhje në moshën mbi të 50-at në terma. e infeksioneve, dhe në përgjithësi janë mbi të 50-at ata që përfundojnë me infeksion të rëndë dhe shtrimin në spital.”

Pas