Aktualitet

Rritja e rasteve me COVID, Akademia e Shkencave kërkon ashpërsim të masave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:33 - 09/02/21 |
Semiljana Azizi

Akademia e Shkencave ka kërkuar ashpërsimin e masave lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e COVID-19 në vendin tonë.

Gjatë një konference shkencore në Kryesinë e Kuvendit, Skënder Gjinushi është shprehur se masat kufizuese nuk po zbatohen, teksa kërkohet ashpërsim i tyre për të paktën 2 javë.

Nga dhjetori, vdekshmëria në Shqipëri është në nivelin e 1%, nga 2,2% që ishte mesatarja e saj deri në dhjetor. Kurba e përhapjes së pandemisë prej shtatorit e deri më sot ka formën e një vargmali me dy maja, një në mes të nëntorit dhe një në fillim të janarit. Në të gjitha vendet ka filluar zbritja.

Ne sot ndodhemi në majë dhe këtu bëjmë përjashtim nga rregulli i përgjithshëm. Kjo vjen pasi në rajon në tërësi dhe te ne në veçanti zbatohen kufizime dhe masa më të buta se në pjesën tjetër të Europës. Tri masat e mirënjohura, higjienë, distancë, mbajtje e maskës, nuk respektohen sa duhet. Prandaj për të përshpejtuar uljen është e nevojshme që të riforcohen kufizimet dhe respektimi i tyre, së paku për një periudhë dyjavore”, u shpreh Gjinushi./Opinion.al

Pas