Bota

Rritja e rasteve me COVID-19, Portugalia vendos masa kufizuese


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:48 - 01/11/20 |
Opi Nion

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botë, duke detyruar që shumë shtete të rikthejnë karantinën.

Një nga shtetet që ka vendosur masa kufizuese për të parandaluar përhapjen e COVID-19 është dhe Portugalia. Mësohet se masat e vendosura së fundmi mbulojnë 70 për qind të vendit, në 121 komuna nga 308 në vend.

Kufizimet do të aplikohen edhe në Lisbonë dhe Porto. Qytetarëve do u kërkohet që të qëndrojnë në shtëpi dhe mund të dalin vetëm për të shkuar në shkollë, punë dhe për të kryer “aktivitete jetësore.”

Dyqanet do qëndrojnë të mbyllura pas orës 22:00.  Kryeministri Portugez Antonio Costa u shpreh “nëse nuk bëhet asgjë, rritja e infeksioneve do të na çojë drejt një situate kolapsi të sistemit tonë shëndetësor.”

Masat do të rishikohen brenda dy javësh./ Opinion.al

Pas