Aktualitet

Rritet numri i viktimave dhe i rasteve me COVID në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:09 - 14/08/21 |
Opi Nion

Dy persona nga Vlora kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri, teksa janë konfirmuar 410 raste të reja nga 5,252 teste të kryera.

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se persona që humbën jetën janë të moshës 44 dhe 76 vjeç. Rastet e reja u janë shënuar  149 në Tiranë, 50 raste në Shkodër, 29 raste  në Fier, 20 raste në Vlorë, 19 raste në Sarandë, 12 raste në Gjirokastër, Korçë, 11 raste në Malësi e Madhe, Vau i Dejës, Lezhë, 8 raste në Durrës, Mat, Lushnje, 7 raste në Kavajë, Berat, Peqin, 5 raste në Kolonjë, Elbasan, 4 raste  në Tepelenë, 3 raste në Pukë, Has, Tropojë, Kurbin,  2 raste në Kamëz, Dibër, Mallakastër, Përmet, 1 rast në Shijak, Klos, Selenicë, Konispol, Kuçovë, Poliçan, Gramsh.

Aktualisht janë 2,453 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.  Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 39 pacientë.

Janë shëruar 46 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,634 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (14 Gusht 2021)

Raste të reja ditore         410

Të shëruar në 24 orë       46

Të shtruar në spitale       39

Humbje jete në 24 orë     2

Testime ditore                 5,252

 

Testime totale             952,866

Raste pozitive             135,550

Raste të shëruara       130,634

Raste Aktive                    2,453

Humbje jete                     2,463

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             910

Shkodër          343

Fier                  252

Vlorë               230

Elbasan           168

Lezhë              139

Durrës             131

Berat               75

Gjirokastër       73

Korçë               54

Kukës              48

Dibër                 30

Pas