Bota

Rriten rastet me COVID në Mbretërinë së Bashkuar, Skocia më problematikja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:56 - 27/08/21 |
Opi Nion

Rastet e reja me Covid-19 po rritet me ritme të shpejta në Mbretërinë së Bashkuar, sipas vlerësimeve të fundit nga Zyra për Statistikat Kombëtare.

Një në 80 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar do të kishte rezultuar pozitiv deri më 20 gusht. Shkalla e një në 40 njerëz në Irlandën Veriore javën e kaluar është më e larta që kur vlerësimet e ONS filluan tetorin e kaluar

Në Angli norma është një në 70, në Uells është një në 120 dhe norma për Skocinë është një person në 140 që teston pozitivisht.

Dhe Skocia ka regjistruar një numër rekord të rasteve ditore të Covid pasi numri u rrit mbi 6,000 për herë të pare.

Bëhet me dije se 94% e njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar që kanë pasur dy doza të një vaksine Covid do të kenë shumë të ngjarë të kenë një përforcues nëse ofrohet, zbulon një studim.

 

Pas