Aktualitet

Rrëzohet helikopteri i “Eurocopter”, 13 të vdekurBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:57 - 29/04/16 |
b.f

3 persona kanë humbur jetën nga rrëzimi i një helikopteri “Eurocopter”, në perëndim të qytetit norvegjez të Bergenit. Në helikopterin “EC 225 Super Puma” udhëtonin 11 punonjës të kompanisë së naftës “Statoil” dhe dy pjesëtarët e ekuipazhit.

Sipas BBC-­së, që citon ekipet e kërkim­shpëtimit, helikopteri është shkatërruar tërësisht. Ai ishte nisur nga fusha e naftës në Gullfaks, dhe kishte për destinacion Bergenin, një prej qendrave të industrisë së naftës dhe gazit natyror në Detin e Veriut. Helikopteri ka rënë shumë pranë ishullit të vogël Turoey, në Perëndim të fshatit Solsvik, transmeton BW.

Sipas dëshmitarëve në vendin e ngjarjes, helikopteri i “Eurocopter” pati një defekt në helikat e tij dhe për pasojë ra në det.

Pak javë më parë, një helikopter i Forcave të Armatosura Shqiptare, i kompanisë franceze “Eurocopter”, u rrëzua në liqenin e Shkodrës. Për pasojë humbën jetën dy pilotët Floran Delia dhe Donald Hoxha.

KOMENTO (1)

Shkruaj nje koment

Pas