Te Fundit

Kujt duan t’i mbyllin gojën?Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:14 - 29/04/16 |
root

Nga Blendi Fevziu

“Në emër të Ministres Gjermeni kemi kënaqësinë t’ju ftojmë në mbledhjen e radhës të Këshillit Kombëtar të Territorit, për prezantimin e projektit “kompleksi i ri i stadiumit Kombëtar” sipas kërkesës për miratim nga “Qendra sportive kuq e zi” sha dhe shoqëria “Alb – Star” shpk.

Ju mirëpresim ditën e premte, më 29 prill 2016, ora 14:00 pranë sallës Classic, Tirana International Hotel, Sheshi Skënderbej”

Kjo ftesë nominative, mbërriti dje në celularët dhe emailet e disa prej gazetarëve të njohur në vend, duke shënuar një lloj risie në mënyrën e prezantimit të një projekti si ky. Ftesa dukej se kishte parasysh një transparencë më të madhe të asaj që po ndodh, por në orën 14:00 ajo prodhoi më shumë kaos dhe më shumë paqartësi. Dhe padyshim, një model të pashembullt sjellje ndaj çdo qytetari të Republikës së Shqipërisë. Gazetarët e ftuar u penguan të hyjnë në sallë nga rojet e sigurisë, ndërkohë që ftesat e ardhura në emër të Qeverisë dhe në adresën e tyre personale nuk patën asnjë vlerë. Po përse ndodh kjo dhe cili është kuptimi i një gjesti të tillë që minimalisht është i papërgjegjshëm dhe maksimalisht është një arrogancë e pashembullt dhe e panevojshme?

E para është krejtësisht normale që për një projekt të tillë madhor të ketë diskutime, debate, kundërshti e madje edhe protesta publike. Çdo projekt i madh, kudo në botë, është shoqëruar me evente të tilla. Deri këtu nuk ka asnjë gjë të çuditshme. Në fund, ajo që vendos është Qeveria e Bashkia dhe kundërshtarët e projektit, me apo pa të drejtë, kanë në dorë vetëm fjalën. Këtë as mund t’ju ndalojë dhe as mund t’ju diktojë askush.

E dyta është krejtësisht normale që qytetarë të interesuar, përfaqësues të mediave apo shoqërisë civile të marrin pjesë, jo vetëm si dëgjues, por edhe si debatues në një Mbledhje të tillë. Mjafton që etika të ruhet dhe debati të mbetet brenda caqeve të opinioneve të gjithsecilit. Me këtë logjikë ata ishin ftuar sot dhe kishin të drejtën e tyre të dëgjonin drejtëpërdrejtë atë që diskutohej aty!

E treta, opinionet janë gjithnjë të diskutueshme. Pra nëse ka të drejtë studio projektuese dhe qeveria që e mbështet atë, apo kanë të drejtë ata që e kontestojnë projektin kjo nuk është një gjë që zgjidhet në një mbledhje. Por opinonet e diskutueshmë janë të ndryshme nga zbatimi i ligjit apo shkelja e tij. Në këtë kontekst, ruajtja e fasadës së Stadiumit, pjesë e ansamblit muzeal, është detyrim ligjor. Cdo cënim i saj është shkelje e ligjit dhe dënohet si e tillë. Për këtë, edhe Prokuroria duhet të veprojë. Studio arkitektonike duhet të reflektojë këtë detyrim ligjor ose të përgjigjet para ligjit njësoj si ata që do ta autorizojnë këtë.

E fundit përse një Qeveri ka frikë nga pak veta që tentojnë të kenë një zë kundër?! I drejtë apo jo ai është opinioni i tyre dhe dhunimi i tij, është dhunim ndaj fjalës së lirë, është dhunim ndaj të drejtës për informim. Dhe kur kjo bëhet në emër të votave është as më shumë dhe as më pak, dhunim i demokracisë dhe keqkuptim i madh i saj!

Blendi Fevziu

KOMENTO (11)

Shkruaj nje koment

 1. E lexove kete shkrim, duhet qe ju gazetaret te jeni me te drejteperdrejt dhe me kembengules ne ceshtjet qe shtroni,por mire kjo, shiko kete tjetren. Si qytetar doja te te pyetjes; A e din kush e organizon mbrojtjen e Anglisht qe studentet shqiptar duhet se s’bene ta mbrojne. Shteti jon? Apo Soros? Ku shkojne leket qe jepen per mbrojtjene e saj? Ne Arken e shtetit ton… apo… ky merr nje pjese te tyre…? Por, mendoj se kjo s’eshte e verte sepse aty ne shikojme persona qe dalin ne rruge me kollare dhe jane monitorues te provimit!? Por se kuptoj si mund te quhet anglisht foles nje student qe mbron nivelin A1, kumptohet duhet te japesh euro-t ajo ka rendesi. Nuk e di,por di qe ne studentet vet lek japim,te pakten te shkojne ne arken e shtetit ose ose t’ju lihet ne dore universiteteve qe ta bejne kete provim dhe keta leke qe ne japin te perdoren nga ata..!? Shpresoj te ju sherbej ky shkrim koment

 2. Ji me i drejteperdrejte Blendi sepse kjo eshte ajo qe presin njerzit nga ty dhe gazetare si puna jote. Eshte e papranueshme kjo arrogance dhe meriton vrere dhe percmim dhe jo gjithe kete delikatese.

 3. Po Blushi ka mdonje mendim per statutin e stadiumit ,ndoshta Frangaj dhe Balliu si ndtertues qe jane ,,problemi eshte se jane prishur pozitat e qylit,nga qe nuk i pjerdh njeri dhe duan te duken kot si puna e miut,kalojne ne shoqerine civile ku hane liqene,stadiume,plazhe,hajdute e te tjere nevojtore.me mire vini Bashen qe ta mbjelli me miser kete stadium ose do te bjere Fazllicin,mazallah se flet njeri per Fazllicin sepse i dhimbset hajduti.

 4. Nuk e di pse nuk cuditem kur lexoj keto komente tipike te ketyre kafsheve te zbutura por jo te civilizuara shqiptare ooooo popull kur nuk kam ndegju nje udheheqes shteti te dali per dite ne tv dhe te thot rrofsh o pupull qe me dhe voten por ti je kafshe je dele dhe te gjith ose bejn urra duartrokasin ose pak prej tyre vetem ferkojne duart te gjith kemi then se z,Nano e meritoi te humbe zgjedhjet se ishte bere teper arrogant teper mendje madh edhe per s,Berisha te gjithe kemi then po ky nuk kuptohet mo vlla po flet me shifra te medha dhe ne zgjodhem edin qe arrogancen shifrat e medha te pa kuptueshme i ka gjene me te vogel te tije po ky te vjen te shan intelektin te shan besimin frymen djersen dhe ne ne fund rrim e bejme sehir biles i dalim edhe e mbeshtesim haptas edhe ne rast se mund te flasim ne anonim
  RROFSH OJ DELJA RRUDE DHE MUNDOHU TE RRISESH MIRE LESHIN SE KA KUSH TE QETH DHE TE RRUAN

 5. Stadium pa kosto,ky i riu qe do behet!!Pa shpenzime ne ndertim dhe mirembajtje,sepse do jete ne dore te Fshf ne bashkepunim me privatet!!Kur u prish Wembley qe ishte tempull i futbollit,jo me ky i yni nje shemtire ne mes te Tiranes!!

 6. Pah, pah, pah, c´njerez gomere jeni ju o njeri, qe shkruan cdo dite nga nje naivitet. Nuk ka ardhur akoma koha, qe Shqiperia te drejtohet nga njerez me karakteristikat e europianit skandinav apo perendimor…..po nuk ishe psikopat / arrogant/ injorues per ata qe mendojne se jane me te zgjuar se ty etj, etj epitete te kesaj natyre, kurre nuk mund te jesh drejtues/kryeminister i shqipetareve. Te vjen sigurisht shume me teper se keq, por aty ku je rritur ti dhe Edi natyra do shume kohe ti ndryshoje gjerat, une them edhe 100 vjet.

 7. O popull o rrace muti, po si ore ju duken normale veprimet e ketij perversit kryeminister. Ty Tana e te gjithe tanave te ketij populli injorant qe nuk do as veten e vet, ta uroj me shpirt ta provosh arrogancen e kesaj qeverie. Cfare them dhe une. Ky popull derr, kete derrin kryeminister meriton. Zoti na ruajte ne shqiptareve nga shqiptaret

 8. Sa per te te thene O Fevzi civili,ne asnje vend te botes(jo sic thua ti) nuk pyeten civilet”shqiptare”,kudo ne Angli,France,Brazil,Spanje nuk ka patur asnje proteste apo nderhyrje nga gazetaret,gjithcka i eshte lene ne dore te specialisteve.
  Mua nuk me vjen fare mire qe aty nuk ishte ftuar edhe LLalla edhe Kule edhe Mziu apo Zagonjari ndoshta dhe Balliu si ndertues i ri.More Liqeni,Shullazi,stadiumi apo divjaka cfare tu dali para ,duhet shoqeria civile ushtarake .Ndoshta Nishani si president i pularise mund te vije me opingat e Ahmet Zogut(ato qe perdori me 7 prill 1939) dhe te beje namin.
  Kujtoni se Rama po bente llogari para mases,eshte bere shqiperia tamam han pa porta.Shyqyr qe deri tani nuk i eshte mbushur mendja Vicidolit qe tena thote per tharkun e derrave ne malsi.Presim prononcimin e Bashes,kur te na thote qe do te marri 150 kv/ha miser ne stadium.

 9. u be boze opozita duke anatemuar cdo gje qe behet tani na dolen gjoja shoqeria civile flisni ore cfare eshte per te folur ku ekonomia eshte pertoke po falimentojme si popull lereni stadiumin se zhvillim sjell

Pas