Bota

Rrëzohet avioni privat në Nevada, humbin jetën 6 persona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:47 - 29/07/21 |
Opi Nion

Një avion privat është rrëzuar në Nevada, Californi teksa përpiqej të ulej në Aeroportin Truckee-Tahoa.

Ngjarja e rëndë ka shënuar 6 viktima.

Zyrtarët në Kaliforni e kanë identifikuar avionin si Tëin Turbo Jet Challenger 605, teksa hetuesit thonë se avioni po bënte manovrat e tij të fundit për të zbritur në Aeroportin Truckee-Tahoe kur u rrëzua në pyllin pranë aeroportit, përgjatë Reynolds Ëay.

Administrata Federale e Aviacionit (FAA) nuk e ka konfirmuar ende nga ishte nisur avioni, megjithë autoritetet kanë thënë se mund të ketë fluturuar nga Idaho ose Florida.

Nga ana tjetër shkaku i rrëzimit ende nuk është përcaktuar, dhe zyrtarët e aeroportit janë shprehur se kushtet meteorologjike në kohën e incidentit nuk po ndikonin në fluturimet brenda ose jashtë./Opinion.al

Pas