Kronikë

I vranë djalin për ullinjtë, flet nëna e 30-vjeçarit: Vajtën me zetor…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:03 - 29/07/21 |
Opi Nion

Një i vrarë dhe tre të plagosur është bilanci i konfliktit për pronën mes kushërinjve në fshatin Garunjas të Lushnjes.

Shkaku i konfliktit janë bërë ullinjët që ndodhen në një tokë bujqësore. Nëna e viktimës ka thënë për gazetarët se djemtë e kishin mbjellë me ullinj dhe konflikti me kushërinjtë nisi për prishjen e tyre.

“Ajo është tokë-shtet. Çunat e patën mbjellë, është toka ime, vajtën atje dhe nuk di nëna më gjë. Për punë toke. Do ketë prishur ullinjtë që ka mbjellë çuni, vajtën me zetor për të prishur ullinjtë andej”, thotë mes lotësh nëna e viktimës.

Nga trë shtënat me armë gjahu mëngjesin e sotëm, humbi jetën Romeo Hasalla 30 vjeç si dhe u plagosën dy vëllezërit e tij Laert dhe Emiljano Hasalla dhe i ati Shaip Hasalla 65 vjeç.

Atorët e ngjarjes janë Afrim dhe Kastriot Hasalla 33 vjeç, te cilët janë shpallur në kërkim nga policia./Opinion.al

Pas