-U tha në Opinion

Rreziku i koronavirus, 13 milionë njerëz udhëtojnë çdo ditë me avion


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:19 - 25/02/20 |
Opi Nion

Emisioni “Opinion” mbrëmjen e së martës është fokusuar në temën e koronavirusit dhe rrugët e mbrojtjes ndaj tij. Ndërsa virusi ka nisur të shënojë një shpërndarje me të gjerë gjeografike, ajo që shënohet si problematike për Europën është Italia, e cila me më shumë se 300 persona të prekur, rezulton e treta në botë. Mesditën e së martës raste u raportuan edhe në Kroaci dhe Austri, që si burim kishin Italinë.

Në këto kushte, ajo që e bën edhe më të mundshme përhapjen e sëmundjes është lëvizja e lirë e qytetarëve n ga një vend në tjetrin.

Sipas shifrave të publikuara në emisionin “Opinion” përllogaritet që mesatarisht në një ditë të zakonshme,  në aeroportet e të gjithë botës udhëtojnë rreth 13 milionë persona, pa llogaritur këtu udhëtimet  e kryera në rrugë të tjera. Ndërkohë në videon më poshtë, vërehet se pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus, numri i fluturimeve në të gjithë botën është reduktuar ndjeshëm. / Opinion.al

 

Pas