Te Fundit

Rreth 3,000 amerikanë dalin vullnetarë për të luftuar në Ukrainë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:00 - 06/03/22 |
Opi Nion

Një përfaqësues i Ambasadës së Ukrainës në Uashington ka thënë se 3,000 vullnetarë amerikanë iu përgjigjën thirrjes së Ukrainës që të huajt t’i bashkohen “legjionit ndërkombëtar” për të ndihmuar në luftën kundër agresionit rus.

Zyrtari tha se 3,000 vullnetarët iu përgjigjën thirrjes në një intervistë në Zërin e Amerikës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy njoftoi se do të formonte një legjion zyrtar vullnetarësh të huaj, duke shtuar vetëm ditë më parë se rreth 16,000 të huaj ishin regjistruar, kryesisht nga shtete të tjera post-sovjetike si Gjeorgjia dhe Bjellorusia.

Pas