Kronikë

Rrëmbimi dhe vrasja e Jan Prengës, SPAK kërkon burg përjetë për Festim BixhdilinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:07 - 07/06/22 |
Opi Nion

SPAK ka kërkuar burgim të përjetshëm për Festim Bexhdilin, i akuzuar për rrëmbimin me pasojë vdekjen të Jan Prengës.

Ky i fundit u rrëmbye në Kamzë në Janar të vitit 2020 dhe nga kamerat e sigurisë së një kompleksi në Shijak u zbulua se Jan Prenga është vrarë.

Por trupi i tij nuk është gjetur ende. Hetimet e SPAK kanë arritur në konkluzionin se rrëmbimi i Jan Prengës ishte urdhëruar pasi vëllai i viktimës, Astrit Prenga kishte vjedhur një sasi kokaine të një grupi kriminal në një port të Anglisë.

Ndërsa për të pandehurin tjetër, Olsi Turja, SPAK ka kërkuar dënimin me 3 vite burgim për akuzën e pengimit të zbulimit të së vërtetës.

Pas