Aktualitet

Rregulla të reja për t’u pajisur me abone të përgjithshme në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:02 - 30/10/21 |
Opi Nion

Bashkia e Tiranës njofton se pikat e shitjes së aboneve te përgjithshme ndodhen te kioskat pranë stacioneve të autobusit.

Për t’u ardhur në ndihmë studentëve,  pajisja me Kartelën e Pajtimit Mujor (Abone Studenti) bëhet në pikat e hapura posaçërisht;

– Kioska tek Ushtari Panjohur, rruga  “Ludovik Shllaku”;

– Kioska tek 9 – katëshet, rruga “Barrikadave”;

– Kioska tek ish – 7 Xhuxhat, rruga “Elbasanit”;

– Kioska pranë Inxhinierisë së Ndërtimit, rruga “Muhamed Gjollesha”.

Gjatë paraqitjes në këto pika të jeni të shoqëruar me Kartën e Studentit, si edhe foton.

Për të shmangur abuzimet, Bashkia thekson se abonetë e përgjithshme dhe linje bëhen të shoqëruar me foto dhe plotësohet me emrin dhe mbiemrin e mbajtësit.

Informojmë qytetarët se, mbështetur në kuadrin ligjor në fushën e transportit për shpërndarjen dhe pajisjen e udhëtarëve të transportit publik qytetës me bileta të pajtimit mujor (abone), sipas Udhëzimit të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë nr. 3743, datë 10.7.2017 “Mbi modelet dhe standardet e biletave të transportit rrugor të udhëtarëve, të ndryshuar), pajisja me bileta të pajtimit mujor (abone) të përgjithshme dhe linje bëhet e shoqëruar me foto dhe plotësohet me emrin dhe mbiemrin e mbajtësit. Pikat e shitjes se aboneve te pergjithshme ndodhen te kioskat pranë stacioneve të autobusit. Për t’u ardhur në ndihmë studentëve, Bashkia bën me dije se pajisja me Kartelën e Pajtimit Mujor (Abone Studenti) bëhet në pikat e hapura posaçërisht, sikurse janë: kioska tek “Ushtari Panjohur”, rruga  “Ludovik Shllaku”;  kioska tek 9 – katëshet, rruga “Barrikadave”;  kioska tek ish – 7 Xhuxhat, rruga “Elbasanit”, si dhe kioska pranë Inxhinierisë së Ndërtimit, rruga “Muhamed Gjollesha”. Gjatë paraqitjes në këto pika, studentët duhet të kenë me vete Kartën e Studentit, si edhe foton”,-shkruhet në njoftimin e Bashkisë së Tiranës./Opinion.al

Pas