Aktualitet

Rrëfehet mësuesi me Covid-19:Tamponin ma bënë 15 ditë pasi telefonova 127


               Publikuar në : 13:42 - 06/04/20 |
el ida

Ramazan Çullhaj, mësues në shkollën 9-vjecare “Kalush” në Kavajë, është infektuar nga koronavirusi.

Ai rrëfeu historinë e kontaktit, shenjat e sëmundjes, si e përballoi atë dhe frikën më të madhe që kishte. Mes të tjerave, ai tregoi se tamponin ia kishin bërë 15 ditë pasi kishte telefonuar 127-n.

“Motra ishte për vizitë në Itali dhe e mori virusin atje, ishte në Parma. Dhe në mënyrë të pavetëdijshme bën një vizitë te ne. Unë atë ditë nuk kam qenë në shtëpi, por ka takuar gruan dhe ka qëndruar 1 orë e 30 minuta dhe është larguar. Pas dy ditësh, për festën e 8 marsit shkova te shtëpia e saj. Në atë moment ma bëri me dorë dhe më tha: Ndalo aty, sepse jam shumë sëmurë. E kishte kuptuar që ishte me Covid-19. Nuk e takuam fare, nuk e përshëndeta sic e kemi zakon ne shqiptarët. Motra nuk vinte dot për të drekuar, kështu që mora nipcen me dhëndrin dhe dolëm. Ne nuk e dimë saktësisht, nëse dhëndri e mori nga gruaja apo nga unë. Motra përfundoi në spital në gjendje shumë të rëndë. Pesë ditë nuk i ka dhënë shpresë. Por desh zoti dhe puna e palodhur e mjekëve e shpëtoi. Unë menjëherë të nesërmen, sapo u shtrua motra në spital telefonova 127. Ato me pyeten për simptomat dhe nga ato që tregova nuk konstatuan rrezik virusi. Nuk erdhën për tamponin. Ndoshta dhe për mungesë në ato momente dhe kjo punë u zgjat disa ditë. Pas 15 ditësh u bëra keq por u sëmur edhe gruaja ime dhe erdhën ma bënë tamponin. Ata më thonë që ke dalë pozitiv dhe gruaja negative. Dmth pas 15 ditësh, që nga kontakti me motren, rezultova pozitiv. Nga ngacmimi me tamponin te mukusi i hundës, fillova të ndjej temperaturë, më thahej goja. Mikrobi kishte qenë të hunda dhe sapo u ngacmua filloj të reagojë. Unë jam i prekur nga COVID-19. Është fat për mua, sepse motra ime ka kaluar përvoja shumë të këqija. Vërtetë është një armik i padukshëm. Njerëzit janë ndërgjegjësuar me vetën dhe marrin më shumë masa mbrotjëse. Dhe sot bëra një vizite nga doktori i Kavajës dhe kisha temp. 38 e gjysëm. Ajo që më shqetësonte ishte fakti se sa mund të isha përhapës i këtij virusi, unë kam pasur mësim në datë 9, kam folur edhe në datë 10 me nxënësit dhe kolegët sërish. Fatmirësisht askush prej tyre nuk ka shfaqur shenja”,- tregoi ai për News 24./Opinion.al

Pas