Politikë

Rama: Shkodra, bombë me sahat! Situata është shumë delikate


               Publikuar në : 13:56 - 06/04/20 |
el ida

Kryeministri Rama prezantoi masat e reja në luftën kundër koronavirusit.

Mes të tjerave, Rama iu bëri apel banorëve të Shkodrës të respektojnë rregullat pasi shpërfillja e tyre e ka kthyer qytetin në një bombë me sahat.

“Apel banorëve të Shkodrës. Respektoni rregullat sepse shpërfillja e masave e ka kthyer Shkodrën në një bombë me sahat. Ne do të bëjmë gjithçka për të mbështetur Shkodrën. Për fat të keq ende nuk e kemi pasur angazhimin nga strukturat e pushtetit vendor, por kjo do të zgjidhet. Në fund të ditës është disiplina e hekurt e masave nga vetë banorët. Do të bëjmë gjithçka për të këputur zinxhirin e infeksionit. Situata është shumë delikate.

Ajo që ka rëndësi të thuhet është fakti që kemi të bëjmë me një rezultat që të gjithë duhet të jemi të vetëdijshëm dhe inkurajuar, një rezultat pozitiv. Me projeksionin tonë mesatar do të ishim rreth 600 të infektuar. Nëse ne nuk do të kishim marrë masa, por do të kishim 286 të vdekur, Me projeksionin tonë mesatar përllogaritja ishte 45 të vdekur. Ajo që është matja më adekuate është me 1 milionë banorë. Nëse do të ecim kështu, ne bëjmë historinë dhe e fitojmë luftën. Kjo, falë jush”, u shpreh Rama./Opinion.al

Pas