Kryesore

Koronavirusi, Rama prezanton masat e reja


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:06 - 06/04/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama ka prezantuar masat e reja lehtësuese që do të marrë në ditët në vijim, por edhe ndëshkimet që do të parashikohen në rast thyerje të këtyre rregullave.

Rama theksoi dhe pse masat do të lehtësohen me “pikatore”, çdo qytetarë që shkel masat ekzistuese do të dëohen edhe me burg.

1.Marrjen e automjeve nga familja apo edhe nga persona të tjerë do të ndëshkohet me disa vite, kjo është për t’u caktuar të heqjes së patentës me sekuestrimit të po aq viteve të makinës dhe heqje lirie.

2.Marrjen në makinë të një pensionisti do ndëshkohet gjithashtu.

3.Do hapin orarin e lëvizjes për të bërë pazar, do ë bëjmë 90 minuta dhe kryerja me automjet e privatit e pararit do të jetë e mundur, por me ndëshkime të mëdha.

4.Hapja e aktivitetit të ndaluar do dënohet me burg, heqje patente, sekuestrim të makinës dhe sekuestrimin e gjithçkaje që ka aty brenda./ Opinion.al

Pas