Bota

Rolling Stones padi ndaj Trump për përdorimin pa leje të këngëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:26 - 28/06/20 |
Al Do

Grupi i rrokut, Rolling Stones kanë paralajmëruar se do tw ngrejnë padi ndaj presidentit, Donald Trump për përdorimin e këngëve të tyre në mitingjet e tij përkundër direktivave të ndalimit dhe dëshirës.

Stones thanë në një deklaratë të dielën se ekipi i tyre juridik po punonte me organizatën e të drejtave të muzikës BMI për të ndaluar përdorimin e materialit të tyre në fushatën e rizgjedhjes së Trump.

BMI ka njoftuar fushatën e presidentit amerikan në emër të grupit se përdorimi i paautorizuar i këngëve të tyre do të përbëjë një shkelje të marrëveshjes së saj të licencimit, thuhet në deklaratë.

Nëse Trump nuk pranon dhe vazhdon, ai do të përballet me një proces gjyqësor për thyerjen e embargos dhe për të luajtur muzikë që nuk është licensuar. Stones ishin ankuar gjatë fushatës së Trump për vitin 2016 për përdorimin e muzikës së tyre në mitingje.

Klasikja e vitit 1969 “You Can’t Always Get What You Want” ishte një këngë popullore në mitingjet e Trump. Ajo u luajt përsëri në afërsi të tubimit të fundit të Trump në Tulsa, Oklahoma, një ngjarje e kritikuar për potencialin e saj për përhapjen e koronavirusit.

Muzikantë të tjerë dhe përfaqësuesit e tyre gjithashtu janë ankuar për lidhjen e muzikës së tyre me tubimet e Trump. Familja e të ndjerit Tom Petty tha që kishte lëshuar një urdhër pushimi dhe dëshirash pasi kënga e tij “I Won’t Back Down” u përdor në Tulsa.

Neil Young paralajmëroi Presidentin Trump në 2018, pasi dëgjoi një nga këngët e tij të luajtura kundër dëshirave të tij gjatë tubimeve të fushatës së presidentit. Trump përdori këngën e tij të vitit 1990, Rockin’ in the Free World, pavarësisht paralajmërimeve të mëparshme. /Opinion.al

Pas