InstaBIZ

Robert Aliaj: E ndoqa DWM si publik duke injoruar lajthitjet vipave


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:30 - 04/11/15 |
root

Largimi i Robert Aliajt “live” nga spektakli i “Dance With Me”, ka shkaktuar shumë debat në rrjetet sociale. Nëpërmjet një statusi në faqen e tij zyrtare në Facebook, Aliaj shpjegon arsyet e këtij largimi. “ Qysh në episodin e parë kam kërkuar publikisht që skena e “Dance With Me” të shfrytezohej për të ndërtuar një dialog kulturor mes artistësh, një dialog me vlera publike, dhe kjo platformë e ofron këtë mundësi. Braktisja ime mund të perceptohet edhe si trill i imi për të eksperimentuar dhe përjetuar atë që ndjejne teleshikuesit me “Dance With Me”, tjetër gjë është në skenë dhe tjetër gjë është ekrani. Duke e konsideruar ekranin e televizionit si një filtër mbrojtës, mua mu dha mundësia të krijoj një raport të akullt me personazhet, ti injoroj lajthitjet e tyre”, shkruan Aliaj.

Artisti Robert Aliaj, thotë gjithashtu se nuk ka asgjë personale, me Ceken dhe Markelën (numrin e të cilëve e vlerësoi me dy pikë dhe u ngrit pikërisht pas kërcimit të tyre). “Unë jam profesionist. Duhen kuptuar drejt marrëdheniet profesionale duhet bërë dallimi me ato afektive. Në skenë, unë kam një detyrim dhe një mision si artist dhe si qytetar. Në një spektakël me përmasa masive, ky mision mund të korruptohet dhe të devijoje, gjë që nuk mund ta tolerojë. Të gjithë personazheve u kam kërkuar që të projektohen denjësisht para publikut, e përseris që për ata është një rast unik. Përfitoni, harrojini pikët”.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas