Te Fundit

Rikthehet makthi në Greqi/ Zjarri i madh në gadishullin e Halkidikisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:58 - 25/10/18 |
b.f

Një zjarr masiv ka rënë në zonën pyjore afër Sartit, Sithonia në gadishullin e Halkidikisë në Greqi rreth orës 05:40 të mëngjesit të sotëm.

Media lokale HalkidikiNews.gr raporton se reth zjarri ka përfshirë një hapësirë prej tre kilometrash dhe shuarja e flakëve është bërë e pamundur pavarësisht ndërhyrjes në kohë të 60 zjarrfikësve me 30 automjete dhe katër avionëve.

Në 8 të mëngjesit zjarri u afrua në zonate banuara pranë Sartit dhe tymi i zi mbuloi fshatrat përreth, ndaj u urdhërua evakuimi i menjëhershëm i bajorëve nga shtëpitë. Policia ndërkohë ka ndalur trafikun në rrugën provinciale Agios Nikolaos – Sarti.

Rreth orës 10:00 situata është rënduar pasi zjarri është bërë i pakontrollueshëm prej erërave të forta që fryjnë në këtë rajon.

“Situata është e pakontrollueshme, pavarësisht betejës së zjaarrëfikësvt dhe mjeteve ajrore. Zjarri ka djegur sipërfaqe pyjore mbi Sartin, por nuk ka rrezik për fshatrat përreth”, tha kryetari i komunës së Sithonias, Kyparissis Ntemplas.

Pas