Bota

Revolt në burg, vdesin 32 persona


               Publikuar në : 17:00 - 20/05/19 |
Opi Nion

32 person a kaun mbetur të vdekur gjatë një revolte të ndodhur në burgun e sigurisë më të lartë në Taxhikistanit.

Sipas ministrisë e Drejtësisë së këtij shteti, gjatë në revoltë kanë humbur jetën tre zyrtarë të sigurimit dhe 29 të burgosu.

Revolta ka shpërthyer më 19 maj në qytetin Vahdat, rreth 25 kilometra në lindje të kryeqytetit, Dushanbe, pas militantët e dënuar të grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS) kanë vrarë me thika tre zyrtarë të sigurisë dhe pesë të burgosur tjerë.

“Të burgosurit e revoltuar janë vrarë kur autoritetet kanë marrë masa për të stabilizuar situatën”, ka thënë ministria përmes një deklarate, pa dhënë detaje shtesë.

Ndërkohë, tashmë situata në burg është vënën nën kontroll, ndërsa autoritetet kanë nisur hetimet për të zbuluar organizatorët./Opinion.al E.Xh.

Pas