Aktualitet

“Retorika politike ka përfshirë Kushtetuesen”, Vitore Tusha: Për të ndërhyrë në vendimeBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:29 - 20/10/22 |
Opi Nion

Në një aktivitet të organizuar në kuadër të 30-vjetorit të krijimit të Gjykatës Kushtetuese, kryetarja e këtij institucioni, Vitore Tusha deklaroi se janë gjendur përballë një volumi të madh çështjesh, ndërsa theksoi se trupa e “Kushtetueses” reagoi me ritmin e duhur.

Tusha theksoi se shpesh herë retorika politike ka përfshirë këtë Gjykatë për të paragjykuar vendimet e saj apo edhe për të ndërhyrë në vendime.

“Shpreh mirënjohjen për miqtë tanë që na nderuan me praninë e tyre. Ka gjithmonë vend për miq të mirë. Falënderoj ata që kanë mbështetur gjykatën që nga krijimi i saj që nga OSBE. 30 vite janë një moshë e rëndësishme e kësaj gjykate. Të gjendur përballë një volumi të madh çështjesh, kjo trupë reagoi me ritmin e duhur për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve ligjore. Legjitimiteti është perceptuar si burim kryesor i kësaj gjykate, që nuk ka mjet tjetër për këtë gjë. Gjykata Kushtetuese është promotore e çështjes së të drejtës. Jo pak herë retorika politike ka përfshirë Gjykatën, nën petkun e diskurseve, për të paragjykuar vendimmarrjen apo për të ndërhyrë në vendimet e saj. Kemi kontribuar në zbutjen e përplasjeve institucionale. Ka pasur dhe përplasje mes dy juridiksioneve, gjyqësor dhe juridik”, tha Tusha.

 

Pas