Kryesore

“Rënie totale e fuqisë blerëse”, Basha tek bizneset në Tiranë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:42 - 15/06/20 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ditën e sotme ka parë nga afër gjendjen bizneseve në Njësinë Nr. 1 në Tiranë.

Basha ka theksuar se pandemia ka shkaktuar dëme të mëdha tek biznëset, ndërsa xhirot në këto biznese janë në ulje drastike.

Sipas kyedemokratit, në këtë situatë tha janë 70% e sipërmarrjes në Shqipëri. Sipas tij, qeveria e Ramës edhe në kohë krize zgjodhi të dëmshpërblejë e paguajë një grusht oligarkësh, ndërsa tregoi që qytetarët nuk janë fokusi kryesor.

“Inspektorëve, tatimorëve që edhe në këto kohë e kanë mendjen të gjobisin bizneset e vogla shqiptare i bëj thirrje të ndalen. Në dyqane ka rënie të tmerrshme të xhiros, ka nga ata që më tregojnë se e mbyllin gjithë ditën pa asnjë klient. Kjo është gjendja e 70% të sipërmarrjes në Shqipëri. Ka rënie totale të fuqisë blerëse, njerëzit nuk kanë lekë të blejnë ushqimet e përditshme. Kjo qeveri dhe ky kryeministër treguan se edhe në kohë krize nuk kanë pasur njerëzit e thjeshtë dhe sipërmarrjen, por oligarkët. Kjo është skandaloze dhe kriminale, aq sa qytetarëve, aq iu kanë dhënë edhe oligarkëve nga buxheti i shtetit. Kryeministri ka propagandë, gënjeshtra, mashtrime, gjurmon si hajdut dhe spiun bizneset, i intimidon se thonë të vërtetën. Kjo nuk është sjellja e një kryeministri. Ne do ta çlirojmë Shqipërinë nga ky makth i gjatë, buxheti dhe taksat duhet të shkojnë te shqiptarët, te nxitja e konsumit. Qeveria nuk mund t’ju japë lëmoshë por duhet t’i dëmshpërblejë, duhet ndryshim i thellë. Në kemi program që ndihmon njerëzit, do ndihmojë biznesin prodhues e sipërmarrjen”,- tha Basha./ Opinion.al

Pas