Bota

Rëndohet situata nga COVID, Italia do dërgojë një mision humanitar në Indi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:02 - 01/05/21 |
Opi Nion

India është kthyer në një nga vendet më të goditura nga pandemia COVID-19, teksa spitalet janë në kolaps.

Për shkak të situatës së renduar shëndetësore, Italia ka vendosur që ditën e nesërme të dërgojë nga aeroporti i Torinos një mision humanitar për të ndihmuar autoritetet vendase në përballimin e kësaj situate shkatërrimtare.

Ekipi është i përbërë nga personeli i Emergjencës në Rajonin e Piemontes dhe do të ketë për detyrë të bëjë operativ sistemin e oksigjenit për 100 persona në një spital të Delhit.

Në 24 orët e fundit, India shënoi një tjetër rekord negativ, ku më shumë se 400 mijë persona u infektuan nga koronavirusi.

Pas