Te Fundit

Renald Rista, Serveri i Tatimeve, auditi nga njerëz të palicensuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:28 - 24/10/15 |
b.f

Renald Rista, ish drejtor i IT në Drejtorinë e Përgjithme të Tatimeve, i pyetur në News 24, ka rrëzuar pretendimet e Prokurorisë, sipas së cilës nuk ka krim në kopjimin e të dhënave të serverit të Tatimeve. “Në të gjitha detyrat e tyre nuk shkruhet që duhet të kopjojnë të dhenat, ndërsa prokuroria thotë që është e justifikuar. Nuk ka asnje pikë që shpreh kopjim , klonim apo marrje të dhënash”. Më tej Rista duke iu referuar videos ku në ambientet e brendshme të Drejtorisë së Tatimeve, shikohen persona të futen në serverin e Tatimeve thotë se:  “Ata persona po dalin më të dhëna tatimore që mund të implikojnë shumë biznese. Janë të dhëna që janë që nga vitit 1996. Ndërkohë që auditi lejohet vetëm nga viti 2014. Këto kanë qenë akuza ime ndaj drejtoreshës së Tatimeve. Neni 25 sanksion qe këto të dhëna i takojnë vetem tatimoreve, dhe jo një grupi të jashtëm. Pra nuk ka një marrëveshje me Ministrinë e Financave për marrjen e të dhenave dhe auditi është bërë jo nga Ministria e Financave, por nga të jashtëm.”

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas