Bota

Rekord i çmimit të naftës në tregjet ndërkombëtareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:50 - 14/02/22 |
Opi Nion

Rreziku i luftës në Ukrainë ka bërë që çmimet e karburanteve të arrijnë pranë niveleve të larta të krizës financiareve botërore që nisi në vitin 2008, që goditi rëndë edhe Eurozonën. Prej fillimit të Shkurtit, çmimi i naftës bruto në tregjet ndërkombëtare këtë të hënë shënoi nivelin më të lartë të 8 viteve të fundit, 94 dollarë për fuçi.

Në nivelet më të larta të 8 viteve të fundit mbetet edhe çmimi i gazit. Pasiguritë për krizën ukrainase janë pasqyruar edhe në tregjet ndërkombëtare. Vlera e aksioneve në sektorin e energjisë ra me të paktën 1.3%, pasi në këtë krizë përfshihet si faktor edhe Rusia, një prej prodhuesve më të mëdhenj të naftës dhe gazit.

Probleme edhe në tregjet e aksioneve. Vlera e përgjithshme e aksioneve në bursat europiane ra me 2.7%, më e ulëta që prej 24 Janarit. Rënie më të theksuar pësuan bursat në Gjermani me 3.6%. Ekspertët thonë se luhatjet mund të japin të tjera goditje me ndikim tek rritja e çmimeve të mallrave të konsumit./Tv Klan

Pas