Bota

Regjistrohet rasti i parë, e zbresin nga avioni se refuzoi të vinte maskë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:47 - 18/06/20 |
Al Do

Refuzimi për të veshur maskë ​​për fytyrën çoi në largimin e një pasagjeri nga një fluturim të American Airlines të mërkurën pasi linjat ajrore po zbatojnë masa më të rrepta të sigurisë.

Pasagjerit Brandon Straka iu kërkua të zbriste nga një fluturim nga Nju Jorku në Dallas, pasi ai nuk pranoi të vishte një maskë ​​për fytyrën siç kërkohet nga politika e American Airlines, konfirmoi linja ajrore në një deklaratë.

Ky është incidenti i parë i njohur i këtij lloji pasi linjat ajrore njoftuan planet për të zbatuar më rreptësisht veshjen e maskave.

Veshja e maskës ​​së fytyrës në aeroplan nuk është e detyruar me ligj, por linjat ajrore kanë krijuar kërkesat e tyre për maskë për ekuipazhin dhe pasagjerët.

American Airlines konfirmoi incidentin në fluturim 1263 nga LaGuardia e New York-ut deri në Dallas / Fort Worth, duke thënë se Straka nuk pranoi të vishte një maskë fytyre.

“Pasi ai nuk pranoi të zbatonte udhëzimet e dhëna nga ekuipazhi i fluturimit, anëtarët e ekipit tonë i kërkuan që të zbriste. Ai u zhvendos dhe fluturimi u largua nga porta katër minuta me vonesë në orën 12:34 të pasdites ET”, thuhet në një deklaratë.

Straka u paraqit në një fluturim të mëvonshëm pasi ai ra dakord të zbatonte politikat e kompanisë, tha linja ajrore. Ai tha se kishte veshur një maskë që kompania i dha por e hoqi një herë kur ishte në aeroplan dhe askush nuk u ankua.

“Kjo është çmenduri. Absolutisht çmenduri,” tha Straka në një postim të në media sociale. “Ne nuk kemi më asnjë zgjedhje.”. /Opinion.al

Pas