-Kulturë

Regjisori Budina film për shqiptarët me një producent hollivudian


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:08 - 09/05/19 |
xhu lia

Shpesh Shqipëria është portretizuar si një vend problematik dhe mjaft i rrezikshëm duke kujtuar këtu prodhime kinemetografike si “Taken” apo “Hiena”.

Por përmes një projekti të ri që regjisori shqiptar Robert Budina i ka propozuar një producenti në Hollywood  pritet të përcillet një imazh tjetër të vendit tonë.

Budina është shprehur rreth një prodhimi kinematografik, ku shqiptarët të shfaqen mikpritës, të dhembshur si dhe që sakrifikojnë edhe jetën e tyre për të shpëtuar një mik apo edhe një të panjohur. Përmes këtij projekti synohet që të nxirren në pah vlerat e popullit shqiptar.

Propozimi i Budinës vjen sipas tij, nisur nga një ngjarje frymëzuese reale. Ai është një regjisor mjaft i njohur për pjesëmarrjet e tij në festivale ndërkombëtare./Opinion.al/

 

Pas