Aktualitet

“Reformë në ujësjellës”, Balluku: Nuk tolerohen humbjet dhe keqmenaxhimi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:31 - 11/11/21 |
Opi Nion

Belinda Balluku, ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, ka nisur nga Fieri diskutimin publik për reformën që do të ndërmerret në sektorin e ujësjellësit.

Balluku renditi indikatorët që tregojnë një keqmenaxhim të këtij sektori duke e vene theksin tek uji i papaguar.

“Në total për qarkun tuaj janë bërë 7.25 miliard Lekë investime nga viti 2014 deri më sot. Sa më shumë ne kemi rritur investimet, ju humbjet i  kemi pasur 71,1 dhe sot i kemi 75.1%. Një nga elementet e keqmenaxhuar është numri i punonjësve. Kjo nuk mund të vazhdojë më kështu”.

Ministrja paralajmëroi se së shpejti do të ndërmerret një aksion për të ndaluar shpërdorimin e ujit të pijshëm nga lavazhet.

“Lavazhët duhet të jenë me puse apo me bote por rezulton se përdoren rezerva të ujit të pijshëm. Do të kërkojmë ndërhyrje të AKUM për pjesën teknik dhe të policisë së shtetit për të kapur çdo abuzim kur uji i pijshëm përdoret për qëllime të tjera”./ Opinion.al

Pas