Aktualitet

Rama:Në një gjykatë po kryhet krim, kush s’kaloi vettingun do japë llogari


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:01 - 04/02/21 |
Doriana Çepunaj

Kryeministri Edi Rama gjatë konferencës së sotme tha se në një gjykatë të vendit po kryhet një krim.

Më tej, kreu i qeverisë vijoi deklaratën duke thënë se sistemi ende nuk është pastruar,   institucionet e reja të drejtësisë tashmë kanë filluar të strukturojnë punën dhe gjyqtarët dhe prokurorët që nuk kanë kaluar Vettingun do të dalin përpara drejtësisë për të dhënë llogari.

“Dikush këtu më shkruan: Ma shpjegon dot çfarë bënë Vjola Cani më e korruptuara në Vlorë që po bën kërdinë? Nuk e di kush është Vjola Cani, i kërkoj ndjesë për nxjerrjen e emrit, por që nga sot, tani që flasim, ne po flasim dhe po bëhet një krim në një gjykatë të vendit.

Ju siguroj tani në këtë moment që në një gjykatë të vendit po kryhet një krim. Mund të jetë një dy tre pesë, por kryhen krime nga gjykatës që e dinë që nuk do i shpëtojnë Vettingut, ose mendojnë se do ti shpëtojnë drejtësisë. Sistemi nuk është ende i pastruar. Institucionet e reja, kanë filluar të strukturojnë punë e tyre. Këtu një ndërtim pa leje bën dhe të duhen vite. Jo të ngresh një shtet me ligje. Drejtësia e re do të fillojë të funksionojë siç e duam unë dhe të gjithë. Dhe do të jetë e prekshme, kur pas pastrimit të fillojë goditja e këtyre gjykatësve dhe prokurorëve të korruptuar që kanë dalë llum nga vettingu dhe duhet t’i thërrasë drejtësia dhe të thotë hajde këtu se duhet të shpjegosh çfarë janë këto”, tha Rama./Opinion.al

 

Pas