Kryesore

Rama: Qytetarët e 3 shteteve akses për lejet e punës dhe qëndrimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:19 - 21/12/21 |
Opi Nion

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp, kryeministri Edi Rama ritheksoi edhe një herë që duke filluar nga janari i 2022 qytetarët e 3 shteteve do të kenë akses të barabartë për lejet e punës dhe qëndrimit.

Jo nesër në të ardhmen, por nesër me hyrjen e vitit të ri 2022. Marrëveshja për tregun e lirë të punës që sanksionon mundësinë dhe të drejtë e qytetarëve të tria vendeve për të pasur akses të menjëhershëm e të barabartë për lejet e punës dhe qëndrimit.

Marrëveshja për sistemin e  integruar elektronik të shërbimeve i hap rrugën krijimit të një sistemi të përbashkët për t’i dhënë mundësi qytetarëve , duke filluar nga aplikimet për tu regjistruar që ta bëjnë këtë pa lëvizur nga shtëpia apo nga vendndodhja e tyre. Marrëveshjet në bllok për t’i hapur më në fund rrugën të gjithë atyre që prej vitesh ndërveprojnë mes vendeve si prodhues apo si eksportues e importues produktesh dhe që kanë një histori të vështirë pritjesh. Duke bërë të mundur që nga janari i vitit të ardhshëm të kalojnë lirisht në kufijtë dhe doganat respektive pa pasur nevojë të sigurojnë tre herë të njëjtat dokumente.

Ballkani mos të ketë kufi për askën që do të lëviz i lirë mallrat apo kapitalin”,-tha Rama.

Pas