Kryesore

Rama për sulmin kibernetik: Në mbrojtje përfshihet dhe NATO, dyshojmë te 2 shteteBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:49 - 20/07/22 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka folur lidhur me sulmin kibernetik ndaj vendit tonë, i cili bllokoi aktivitetin e shërbimeve online  në vendin tonë.

Gjatë takimit me drejtuesit e rinj të degëve të PS, Rama tha se për sulmin dyshohet në dy shtete, por do të duhen të tjera informacione për të vërtetuar se nga ku erdhi sulmi kibernetik.

Kreu i qeverisë theksoi se në procesin për të mbrojtur sistemin online dhe të dhënat në Shqipëri është përfshirë edhe NATO.

 “Platforma është rikthyer në punë dhe po vazhdon puna për rikthimin e shërbimeve. Pas një sulmi shumë kompleks dhe që ne besojmë është një sulm i organizuar nga një shtet. Nuk është çështje hakerash, por është një shtet mbrapa këtij sulmi. Nuk e dim ende me binde të plotë ta verfikojmë shtetin. Dy janë shtet që dyshojmë e them këtë për të thënë se sulmi është kompleks dhe agresiv. Sistemet nuk kanë çeduar në aspektin e shkatërrimit të tyre. Nuk janë zhdukur të dhënat e shteti. Nuk mban AKSHI të dhëna. Është një dispeçer. Dhe bëhet fjalë për dokumente zyrtarë. Janë dokumente jo sekret. Dhe kjo është situata. Sistemet kanë filluar të kthehen në punë. Është e neveritshme të shikosh se si lajmet e rreme palidhje janë lëshuar. U detyrove të bëj prononcim. Së është e paimagjinueshme të shpifet. Që vë gjoba. Se banda shqiptare gjoba në Shqipëri ka. Por jemi në kushte të sulmit kibernetik super te sofistikuar. Ka përfshirë në procesin e mbrojtjes dhe kundërsulmit  NATO në kundërsulm. Dhe po punohet me një skuadër përtej skuadrës tonë”,-tha Rama.

Pas