Aktualitet

Rama për rusët që arratisen nga regjimi i Putin: Janë të mirëseardhur në ShqipëriBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:43 - 28/09/22 |
Opi Nion

Në daljen për mediat pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, kryeministri Edi Rama është pyetur për luftën në Ukrainë dhe largimin e mijëra rusëve nga Rusia pas urdhrit për mobilizim të pjesshëm ushtarak nga Vladimitr Putin.

Rama u shpreh pro ardhjes së tyre në vendin tonë duke thënë: “Janë të mirëseardhur në Shqipëri”.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi mobilizim të pjesshëm në Rusi më 21 shtator. Ky mobilizim përfshin të gjithë njerëzit me përvojë ushtarake që do të marrin trajnim ushtarak dhe do të dërgohen në Ukrainë. Ky vendim i Putin ka nxitur largime masive të rusëve nga vendi i tyre.

 

Pas