Politikë

Rama-partive politike: Marrëveshje si do të bëjmë fushatën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:42 - 22/02/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje partive politike më të mëdha në vend që të arrijnë në një marrëveshje se si do të realizohet fushata për zgjedhjet e 25 Prillit.

Po ashtu, kreu i qeverisë ka paralajmëruar pronarët e lokaleve që të mos grumbullojnë njerëz për qëllime fushate pasi do të ndëshkohen në kuadër të masave anti-COVID.

 “Unë mendoj që ata të cilët u hapi dyert e lokaleve këtyre politikanëve, nuk duhet t’ua hapin dyert sepse ata do të paguajnë. Janë ata që dëmtohen, janë ata që rrezikojnë t’u mbyllet biznesi. Janë ata të parët që duhet të refuzojnë këtë gjë. Nga ana tjetër kur mendon që Presidenti, babai i gjithë kësaj familje, rojtari i të gjitha palëve, garanti i shëndetit kushtetues të këtij vendi është i pari që jep shembullin katastrofik, kjo është fatkeqësi. Unë nga ana ime, ajo që bëj është që t’ju kujtoj çdo ditë të gjithë kolegëve të mi që nuk na duhen ato që humbasin nga kontakti në më shumë se 10 vetë përballë shëndetit të njerëzve dhe përball kësaj sfide të madhe. Në djall vafshin të gjitha, kjo është A dhe Zh. Prandaj personalisht nuk bëj në asnjë moment kapërcime të kësaj vije. Nga ana tjetër është një sfidë shumë e madhe dhe unë po mendoj se di si mund të realizohet në kushtet e kësaj lloj hapësirë shumë të ngushtë njerëzillëku në arenën politike që forcat politike të paktën forcat kryesore që janë në garë të merren vesh që çfarë do bëjnë dhe si do bëjnë deri më 25 Prill. Mos harroni që është automatikisht se çdo shtrëngim masash do të interpretohet si një regjim diktatorial i Edi Ramës për të zvogëluar hapësirën e fitimtarëve që po vijnë për të marrë pallatin e brigadave dhe për t’u shtrirë në krevatin e perandorit. Nuk është problemi i kostos personale se ato një më pak, një më shumë, por problemi i efektit. Mund ta shtrëngosh masën, por nëse nuk ka vetëdije politike dhe përgjegjshmëri nga ata që me demek përfaqësojnë popullin, atëherë mund ta shkruash masën dhe mund të mos funksionojë. Kështu që jemi duke e diskutuar do shohim nëse do gjejmë një rrugë që të merremi vesh duke iu referuar ekspertëve. Natyrisht edhe duke marrë mendimin e ekspertëve të tjerë që nuk janë në komitetin e Ekspertëve se mua më rezulton se me ndonjë përjashtim që është ndëshkuar ndonjë përfaqësues i shumicës, i respektojnë. Atëherë le të flasin dhe ekspertët e tjerë, le të kemi një ide të përbashkët si do të zhvillohet kjo fushatë. Si do të jenë kornizat e veprimit në komunikimin me publikun që të ketë një balancë, një marrëveshje, në kuptimin për rregullat dhe të gjithë t’i respektojmë për rregullat që biem vetë. Ta shohim nëse do mund të bëjmë diçka në këtë drejtim se do ishte mirë për gjithë. Një fushatë që del nga kontrolli, parafytyroni që presidenti mund të lerë Mercedesin që përdor pa eskortë ku shkon në ato takimet misterioze, mund të marrë kalin, të angazhojë 200-300 nga këta të dekoratave tu japë nga një shpatë të nisen me kuaj dhe me shpata, atëherë është e vështire që ta frenosh po nuk pati konsensus si ta frenosh këtë. Rreziku për kuajt bëhet imediat se mund të tërbohen dhe kuajt. Kalojmë në një situatë ku tërbimi i Presidenti tërbon edhe kuajt”, tha Rama./ Opinion.al

Pas