Kryesore

Rama: Nuk pengohen koalicionet, çifti Luli-Mona na duhet bashkë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:49 - 30/07/20 |
Al Do

Kryeministri Rama theksoi në Kuvend sot se ndryshimet kushtetuese e fusin sistemin e koalicioneve të Shqipërisë në korrnizën e sistemeve që kanë vendet anëtare të OSBE/ODIHR.

Sipas tij këto ndryshime nuk pengojnë formimin e koalicioneve dhe nënvizoi se opozita aktuale i duhet bashkë.

“Formulën e koalicioneve nuk e ka asnjë vend nga Vankuveri në Vladivostok është një shpikje shqiptare, tipike hile. Thuhet se ka krijon lidhje të drejtpërdrejtë. Ca lidhje e drejtpërdrejtë është kur ke një tren që i thua votuesit që nuk ke mundësi të shohësh ata që janë në vagona. Pastaj vota jote nuk i shkon atyre që janë në ato vagona por lokomotivës ose vagonit të dytë që tërhiqet zvarrë. Këtë se ka askush edhe sot do ta fshijmë edhe është një fshirje e vonuar e një hileje që ka deformuar vullnetin e shqiptarëve….Dua të them që ndryshimet kushtetuese, ti them edhe atyre që janë jashtë, 5 qershori është thjeshtë një ditë. Ne e votuam një për një dhe nuk e prekim, kjo  që bëjmë sot e fut sistemin shqiptar në sistemin ndëkombëtar. I pyeta në këshillin politik edhe ekspertët ore na tregoni kush e ka sistem. I vetmi vend ishte në një libër të la sapiencës. Në botën e osbe këtë sistem nuk e ka askush. Nuk po i heqim të drejtën të bashkohet luli me monën. Ai cift ne na duhen bashkë se duke qenë bashkë kemi edhe baba xhiken dhe dixhitalin bashkë e duke i patur bashkë kemi bandën bashkë që tja tregojmë shqiptarëve. Thanë se e duan si letonia, hollanda, belgjika, po mirë si ta duan. Jo po siriza, siriza është kjo si themi ne. Grumbullimi i partive në një sigël, jo të shkosh atje dhe prapa të kesh një tren me lopata. Propozimi  i nenit 64 nuk ndryshon, nuk mund të ndryshojmë natyrën e sistemit zgjedhor. Që të ndryshojë sistemi ose duhet të ndryshojë natyra e sistemit ose madhësia e zonave ose administrimi i cili nuk do të ndryshojë sot por do ta ndryshojmë me 5 qershorin. Sistemin ne po e prekim te 5 qershori dhe jo këtu. Këtu po prekim korrektimet e sistemit. Në komision të venecias janë këto që iu them unë.  Pragu elektoral, se u tha këtu, e tha Myslymi. Pragu nuk është vendosur në kushtetutë, me këto ndryshime si përqindje, kur erdhi nisma ishte 5%, kërkonte edhe ndalimin e koalicioneve në kushtetutë por ranë. Pse ranë? Ramnë sepse PS kërkoi heqjen e tyre pasi PS nuk ka lidhje me ato që flisni ju me diktaturë.”, tha Rama. /Opinion.al

Pas