Aktualitet

Rama nuk ofron zgjidhje, gratë naftëtare nuk dorëzohen: Duam pagat tona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:37 - 02/11/20 |
Opi Nion

Edhe pse kanë hyrë në ditën e 19-të të grevës së urisë, gratë naftëtare të Ballshit nuk kanë marrë asnjë zgjidhje nga ana e qeverisë për pagat e prapambetura.

Teksa gjendja e tyre shëndetësore përkeqësohet, naftëtaret shprehen se nuk do të heqin dorë nga greva deri sa të marrin pagat e tyre.

“Jemi gra të lodhura nga hallet dhe puna nder vite dhe sot jemi në rrugë, duam 13 pagat e fituara me drejtësi. Kemi hyrë pa lejen e bashkëshortëve dhe na mbështesin në këtë grevë. Sot është e hënë, mbani një seancë për gratë naftëtarë”,- shprehen gratë njëzëri.

Kujtiojmë se deri më tani, në të gjitha reagimet kryeministri Edi Rama, nuk ka propozuar asnjë zgjidhje për problemin e naftëtarëve. Rama në reagimet e tij  iu ka vënë kushte naftëtarëve, duke thënë se pa ndërprerë grevën nuk do të shkojë tek ata për të biseduar.

Kryeministri është shprehur se nuk do që të krijojë precedentin që çdo qytetar i pa kënaqur nga kompania që punon, të marrë para nga qeveria përmes grevës apo presioneve të tjera./ Opinion.al

Pas