Kryesore

Rama: Nuk ka të ardhme për Europën pa Ballkanin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:08 - 01/09/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama tha në Forumin Strategjik të Bledit në Slloveni se duhet të hiqet dorë nga shprehje se negociatat u bllokuan nga faktorë të tretë dhe shpreh se nuk ka të ardhme të Europës pa Ballkanin Perëndimor.

Sipas Kryeministrit, shtyrja e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit perëndimor do të dëmtojë vet BE.

“Ne jemi këtu për të luftuar. Ne nuk po kërkojmë licencë për të qenë europianë. Ne jemi europianë çfarëdo të mendojnë njerëzit e BE. Ne jemi europianë dhe sinqerisht i jam mirënjohës kryeministrit se në këtë diskutim për të ardhmen e Europës, ne u ftuam. Natyrisht është një takim anësor. Është shumë dramatike dhe qesharake të shohësh BE të angazhohet në diskutime për të ardhmen e Europës dhe ne nuk ftohemi. Të paktën, për mirësjellje të ndryshojnë emrin dhe ta bëjnë ardhmja e Bashkimit Europian sepse nëse është e ardhmja e Europës, ne jemi Europë.  Nuk ka asnjë të ardhme të Europës pa Ballkanin perëndimor brenda BE. Nëse BE do të vazhdojë kështu nuk do të jetë mirë për ne por do të jetë dhe më keq për vetë Unionin. Mos përmendni më faktorët e tretë se është shumë qesharake”,-tha Rama./ Opinion.al

Pas