Aktualitet

Rama nis konferencën me falenderime për Merkel: Ishte privilegj…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:41 - 14/09/21 |
Opi Nion

Në konferencën e përbashkët me Kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministri Edi Rama ⁠ka mbajtur fjalën e tij hyrëse, teksa e ka falenderuar kancelaren për kontributin dhe mështetjen e dhënë në rajon.

“Arritja më e madhe e procesit të Berlinit është vendosja e një fryme bashkëpunimii dhe bashkëveprimi.

Sot ishte privilegj që kancelaria të ishte në Tiranë, në pamundësi për të vizituar të gjithë vendet unë dua t’i shpreh mirënjohjen dhe falenderimin për atë ç’ka Gjermania ka bërë për Shqipërinë dhe për atë ç’ka kancelarja ka bërë për rajonin.

Duke e respektuar maksimalisht faktin që kancelarja është një lider që drejton Gjermaninë prej shumë vitesh, por që asnjëherë nuk ka munguar t’i japi zemër politikës evropiane , por njëkohësisht është gjermane dhe gjermanët e kane te shtrenjtë kohën dhe minutat.

Sot Ballkani Perëndimor është një vend shumë më i mirë seç ishte para se Merkel të niste Procesin e Berlinit.

Ma ha mendja që interesi i të gjithëve këtu është që të dëgjoj më shumë fjalët e saj se të mia.”- tha Rama./Opinion.al

Pas