Aktualitet

Vizita e fundit si kancelare në Ballkan,Merkel: Zemra ime rreh për rajonin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:05 - 14/09/21 |
Opi Nion

Në vizitën e saj të fundit si kancelare në Ballkanin Perëndimor, Merkel tha se do të vijojë bisedat bilaterale me vendet e rajonit.

Lidhur me anëtarësimin e vendeve të rajonit në BE ajo theksoi se BE dhe Gjermania kanë interes për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor. Merkel theksoi se për të arritur këtë duhen plotësuar kushtet e vendosura nga BE, por shtoi se fillimisht, ajo është dakord për integrimin rajonal mes vendeve.

Fakti që unë jam e bindur që Gjermania ka një interes të vetin në anëtarësimin e këtyre vendeve në BE, por sigurisht është diçka tjetër procesi i bashkëpunimit në nivel rajonal, një ide që është pranuar nga BE. Nëse ju takoheni, kjo është e drejta juaj. Zemra ime rreh për këtë rajon edhe përse nuk do kem mundësi të vesh të njëjtën detyre. Ndosha do me ngacmojë, dielli të vij”, tha Merkel./Opinion.al

Pas